Když to čtete, máte na sobě buď džíny, nebo mate pár párů džínů ve skříni či v koši na prádlo.
Je to naprosto normální, protože džíny jsou nejběžnějším kusem oblečení na světě. Materiál ze kterého se vyrábí nejoblíbenější kalhoty se nazývá denim.
Přestože si džíny spojujeme se Spojenými státy a s americkým snem, denim je textilní materiál francouzského původu: „serge de Nimes“ byl v 16. století označen jako odolná látka vyráběná ve městě Nimes, na jihu Francie. A termín „blue jeans“, popularizovaný zámořskou popkulturou, je také francouzského původu: „bleu de Gênes“, tedy „janovská modrá“, byla odolná tkanina, vyrobená z vlny a bavlny, prodávaná v přístavu téhož státu. jméno a používali jej především námořníci středověku.
Zkrátka dlouhá historie.
Novodobá historie džínů začíná v polovině 19. století, kdy Loeb (Levi) Straus začal prodávat levné, pohodlné džínové kalhoty vhodné pro manuální práci horníkům a farmářům v Kalifornii. Poté, co krejčí Jacob Davis přidal ikonické kovové nýty pro větší pevnost, je produkt patentován 20. května 1873, v oficiální narozeniny dnešních džínů.
První dámský model Lady Levi’s se vyrábí a prodává teprve od roku 1935. Džíny se dále stávají symbolem dekadentního kapitalismu, když železná opona trhá svět na dvě části, jsou silně popularizovány rockovými a filmovými hvězdami v 50. letech, nesou poselství míru v 60. letech a od té doby se neustále vyvíjejí v designu a barvách a uspokojí všechny gusta. Díky své chameleonské kvalitě představují džíny pro Giorgia Armaniho „demokratizaci módy“.
Od slávy k udržitelnosti.
Vzhledem k oblibě džínů má jejich výroba, používání a likvidace významný dopad na životní prostředí. Proto zavádějí výrobci džínů ekologické strategie, jako např. používání bavlny z odpovědných plodin, získané s minimálním znečištěním, s menším množstvím pesticidů a recyklací vody. Také používání recyklovaných plastových vláken jako alternativní surovinu a barvení textilu pomocí enzymů místo chemických barviv jsou dvě další udržitelné postupy při výrobě džínů.
Samozřejmě, když najdete pár pohodlných džínů, které vám dokonale padnou, chcete je nosit co nejdéle. Je tedy dobré používat prací prostředek na barevné prádlo, účinný na čištění, ale opatrný s oblečením a také je dobré dodržovat rady pro praní a údržbu. Tím zpúsobem budou Vaše džíny mít delší životnost.
Odhaduje se, že v celosvětovém měřítku tvoří textilie asi 5 % celkového odpadu. Konzumnost navíc podněcuje tendenci rychle vyrábět více oblečení („fast fashion“) a množství textilního odpadu rok od roku stoupá. Módní průmysl se tedy zaměřuje na snižování dopadu na životní prostředí nejen prostřednictvím opatření udržitelné výroby, ale také podporou recyklace.
Přestože je džínovina vyrobena z bavlny, chemická úprava vláken ztěžuje přirozenou degradaci tohoto materiálu a spalování přispívá ke znečištění ovzduší se škodlivými účinky na zdraví. Proto první kroky ke snížení negativního dopadu na životní prostředí jsou:
- – Opětovné pouzívání. . Po nošení se džínové kalhoty a bundy mohou stát taškami, zahradnickými zástěrami, domácími pantoflemi, přehozy na postel, polštáře na pohovku, držáky na pera a další.
- – Selektivní sběr, buď v pouličních kontejnerech, nebo prostřednictvím nevládních organizací nebo v obchodech s oblečením, prostřednictvím programů „take back“.
Po sběru jsou džíny transportovány do recyklačních závodů, kde jsou tříděny, sešívány a nařezány na tenké proužky, poté je každý proužek rozbit na bavlněná vlákna. Po procesu regenerace vláken jsou znovu zavedeny jako surovina při výrobě nových džínů.
„R-jeans“, tedy džíny vyrobené z minimálně 30 % recyklovaných surovin, představují budoucnost oblečení – odpovědný a udržitelný krok, ke kterému můžeme přispět selektivním sběrem oblečení všichni.